úvod    HISTORIE   |   VYSOČÁNEK   |  SLAVNOSTI    FOTO   |  VIDEO   KONTAKT

 
ADÁMKOVY FOLKLÓRNÍ SLAVNOSTI

Adámkovy folklórní slavnosti 2019

Město Hlinsko a Folklórní sdružení ČR, ve spolupráci se soubory Vysočan a Vysočánek pořádá od roku 1996 každoročně "Adámkovy folklórní slavnosti". Jde o dvoudenní setkání souborů (přibližně 5 tuzemských a 2 zahraniční) v hlinecké enklávě Betlém, kde jednotlivé soubory prezentují nesoutěžní formou folklór svého kraje nebo země. Toto setkání se odehrává poslední sobotu a neděli v srpnu.

Proč Adámkovy slavnosti? Karel Václav Adámek (1868 - 1944) byl jedním z předních kulturních představitelů hlineckého regionu. Zabýval se především badatelskou, vlastivědnou a národopisnou činností a zasloužil se o uchování mnoha sbírek a dokumentů, ze kterých dnes soubor Vysočan částečně čerpá.

Slavnosti jsou rozděleny do dvou dnů. V prvním dnu mají diváci možnost zhlédnout dětské soubory se svým repertoárem. Druhý den se v programu prezentují dospělé soubory z celé České republiky i ze zahraničí s tanci, hudbou a zvyky svého kraje.

Adámkovy folklórní slavnosti v minulosti přivítaly například soubor Hořeňák - Lázně Bělohrad, Lipta - Liptál, Beskyd - Zubří, Podjavořičan - Telč, Nisanka - Jablonec nad Nisou a další. Ze zahraničních návštěvníků to byl slovenský soubor Váh - Púchov, Holandští Hoogwoudar Dansers, španělský El Ventolin, řecký soubor ze Soluně, maďarský soubor Kenderke, polský Krakus a Magurzanie, italská dechová hudba Musikkapelle Weitental a dechová hudba z italského města Civitella. Na slavnostech každoročně nesmí chybět místní dětský soubor Vysočánek a pořádající Vysočan. Každým rokem mají diváci možnost zhlédnout rozličné soubory a porovnat kulturu a historii jejich krajů a zemí.

Po skromných začátcích se hlinecký festival dostal na velice dobrou úroveň, o které vypovídá nejen zájem diváků, ale i zájem souborů o účast a dobré hodnocení odborné veřejnosti. Adámkovy folklórní slavnosti jsou kulturní událostí, která se snaží udržet a prezentovat zapomenuté tradice, protože:

"Národ, který nezná a nectí tradice své minulosti, nemá budoucnost."

 

 

Webdesign Luboš Bureš, Webhosting zajišťuje ZERON, s.r.o.