ADÁMKOVY FOLKLÓRNÍ
SLAVNOSTI
Adámkovy folklórní
slavnosti 2019
Město Hlinsko
a
Folklórní sdružení ČR,
ve spolupráci se soubory Vysočan a Vysočánek
pořádá od roku 1996 každoročně "Adámkovy
folklórní slavnosti". Jde o dvoudenní setkání
souborů (přibližně 5 tuzemských a 2 zahraniční)
v hlinecké enklávě Betlém, kde jednotlivé
soubory prezentují nesoutěžní formou folklór
svého kraje nebo země. Toto setkání se odehrává
poslední sobotu a neděli v srpnu.
Proč Adámkovy slavnosti?
Karel Václav Adámek (1868 - 1944) byl jedním z předních kulturních představitelů hlineckého regionu. Zabýval se především badatelskou, vlastivědnou a národopisnou činností a zasloužil se o uchování mnoha sbírek a dokumentů, ze kterých dnes soubor Vysočan částečně čerpá.
Slavnosti jsou rozděleny do dvou dnů. V prvním dnu mají diváci možnost zhlédnout
dětské soubory se svým repertoárem. Druhý den se v programu prezentují
dospělé soubory z celé České republiky i ze zahraničí s tanci, hudbou a zvyky svého kraje.
Adámkovy folklórní slavnosti v minulosti přivítaly například soubor Hořeňák - Lázně Bělohrad, Lipta - Liptál, Beskyd - Zubří, Podjavořičan - Telč, Nisanka - Jablonec nad Nisou a další. Ze zahraničních návštěvníků to byl slovenský soubor Váh - Púchov, Holandští Hoogwoudar Dansers, španělský El Ventolin, řecký soubor ze Soluně, maďarský soubor Kenderke, polský Krakus a Magurzanie, italská dechová hudba Musikkapelle Weitental a dechová hudba z italského města Civitella. Na slavnostech každoročně nesmí chybět místní dětský soubor Vysočánek a pořádající Vysočan. Každým rokem mají diváci možnost zhlédnout rozličné soubory a porovnat kulturu a historii jejich krajů a zemí.
Po skromných začátcích se hlinecký festival dostal na velice dobrou úroveň, o které vypovídá nejen zájem diváků, ale i zájem souborů o účast a dobré hodnocení odborné veřejnosti. Adámkovy folklórní slavnosti jsou kulturní událostí, která se snaží udržet a prezentovat zapomenuté tradice, protože:
"Národ, který nezná a nectí tradice své minulosti, nemá budoucnost."