úvod    HISTORIE   |   VYSOČÁNEK   |  SLAVNOSTI    FOTO  |  VIDEO   KONTAKT

 
HISTORIE SOUBORU

Počátky souboru Vysočan sahají do roku 1981. Při příležitosti "Kácení máje" účinkovalo osm manželských párů ve vypůjčených krojích s repertoárem "Česká beseda". Skupina neměla v úmyslu zakládat soubor, pracovali bez zřizovatele.

1983 - V tomto roce je založen Folklórní soubor písní a tanců Vysočan. Zřizovatelem je SKP Hlinsko. Do repertoáru patří především folklór z oblasti "Polabí" (Hlinecko, Nasavrcko).
1985
- Festival v Lázních Bělohrad je prvním, kterého se soubor zúčastnil. Soubor se rozšiřuje o kapelu a má asi 30 členů. Vystupuje převážně v okolí Hlinska.

1989
- 29.dubna - premiéra prvního celovečerního programu (velký úspěch). V květnu téhož roku soubor absolvuje první zahraniční zájezd do Německa (NDR) - Volmirstadt
1990
- Prvním velkým zahraničním festivalem je festival v GAZIANTEPU (Turecko) od 17.do 31.12. Soubor je oceněn zlatou plaketou primátora pro nejlepší soubor.
1992 - Další zahraniční festival "Férie 92" ve španělském Albacete. Mimo jiné účast zástupců Ameriky (Panama, Mexiko). Vysočan je jeden z nejlepších souborů, u diváků hodnocen na první místě.

1994
- Premiéra nového celovečerního programu k 10. výročí založení souboru.
- Zájezd do Holandska, pobyt a propagační vystoupení v družebním městě Wognum.
- V témže roce obdobný zájezd do italského Viterba.
1995
- Soubor navazuje kontakt a spolupráci se souborem Krakus z Krakova (nejstarší studentský soubor v Polsku) a v červenci absolvuje zájezd do Polska.
1996
- Soubor opět navštěvuje Španělsko (Pola de Siero). Vystupuje na dvou festivalech. V obou případech se setkává s velkým úspěchem. V tomto roce se v Hlinsku koná první ročník Adámkových folklórních slavností. Zúčastní se jich pět domácích souborů a dva soubory zahraniční.
1997 - Zájezd do Polska do města Krakov a dvoutýdenní zájezd do města Civitella d' Agliano v Itálii.
1998
- V červnu festival na Slovensku ve městě Púchov, v srpnu soubor absolvuje cestu do Řecka do města Soluň. Premiéra celovečerního programu k 15. výročí založení souboru. Komorní divadlo Hlinsko 4.prosince 1998.

1999
- V srpnu soubor poprvé navštěvuje sever Evropy, a to Norsko, město Varhaug.
2000
- 5. Adámkovy folklórní slavnosti - Hlinsko, 26. - 27. srpna.
2001
- Zájezd do Civitella d' Agliano v Itálii.
2002
- Zájezd do Chorvatska na pozvání "Krajánku" z Daruvaru na Krajanské slavnosti.
2003
- Návštěva u Slovenského souboru Váh v Púchově.
2004
- 7.5.2004 oslavil soubor 20. let svého působení Výročním vystoupením v Komorním divadle v Hlinsku.

2005
- Na přelomu června a července tohoto roku soubor navštívil sever Evropy, a to holandský Wognum.
2006
- V červnu soubor vystupoval na Veselém Kopci v programu "Od kolébky do hrobu" a v Lázních Bělohrad na tradičních Slavnostech pod Zvičinou. Koncem července Vysočan, mimo jiné, účinkoval v obci Žireč, kde tančil a zpíval v Josefově domě na srazu rodáků. 16. září pokračoval soubor v několikaleté tradici vystoupení na "Dni otevřených dveří ÚSP Slatiňany". .
2007
- V únoru 2007 se soubor zúčastnil desátého ročníku Národního krojového plesu ve Žďáru na Sázavou. Jedná se o největší folklorní akci v ČR vůbec. Soubor se na ples dlouhodobě připravoval na několika soustředěních spolu s dalšími horáckými soubory. V letních měsících se soubor Vysočan zúčastnil mimo jiné festivalu v Brně - Líšni, na slanostech ve Světlé nad Sázavou a na mezinárodním festivalu v Šumperku. Na závěr léta se již tradičně konali Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku a déle soubor navštívil partnerské město Půchov na Slovensku.
2008 - Chorvatsko - Jazvenik
2009 - Itálie Cancelara a výroční vystoupení 25 let s Vysočanem
2010 - Bulharsko - Radněvo Vysočan se zúčastnil ve dnech 2.- 6.9. 2010 mezinárodního folkorního festivalu ve slunném Bulharsku. Místem konání festivalu bylo patnáctitisícové město Radněvo, ležící nedaleko Stare Zagory. Vedle domácích souborů ( a to i profesionálních ) se na festivalu prezentovaly soubory z Ukrajiny, Rumunska, Turecka i vzdáleného Portugalska.
2011 - Slovensko - Púchov, Stará Lubovňa
2012 - Německo. Tentokrát se soubor ve dnech 20.7.-23.7. zúčastnil festivalu ve městečku Mußbach. Toto malebné městečko leží nedaleko francouzkých hranic v rozsáhlé vinařské oblasti „Pfalz“ v blízkosti řeky Rýn. Místní folklorní soubor „Trachtengrupe“ zde pořádá každoročně mnoho akcí a slavností spojených zejména s vínem.
       - 1.Krojový folklorní ples v MFC -
zimní sezóna je na folklor trochu chudá, a tak se soubor rozhodl zorganizovat historicky první folklorní ples v Hlinsku.

O KROJI

SVÁTEČNÍ KROJE
U chlapců jsou to černé vesty, žluté kalhoty, zdobený opasek, holínky a černý klobouk. U dívek je to jednobarevná sukně s bílou zástěrou, šněrovačka a čepce. První kroje vyrobila Broňa Slavíková,  dlouholetá umělecká vedoucí souboru Vysočan. Jako podklady použila dobovou dokumentaci ke kroji z oblasti nedaleké Litomyšle. Výšivky na zástěrách si při vzniku kroje dělaly tanečnice samy. Zdobení mužských opasků vytvořil Milan Slavík podle zapůjčené muzejní dokumentace.

VŠEDNÍ KROJE
U chlapců jsou to manšestrové vesty, kalhoty, zdobený opasek a holínky. U dívek šedé proužkované sukně a živůtky, které jsou náhradou kanafasu, barevné zástěry. Tyto repliky skutečných krojů opět vytvořila Broňa Slavíková a to podle materiálů nasbíraných v hlineckém muzeu a blízkém okolí.


 

O HUDBĚ

Kapelu Vysočanu tvoří okolo deseti členů. Většina z nich prošla dětským folklorním souborem Vysočánek. Noty jsou rozepsány pro 1., 2., 3. housle, 1., 2. klarinet, příčnou flétnu a basu. Na jejich tvorbě se podíleli pánové Doubek, Holický a také dlouholetý člen a primáš kapely Roman Světlík. Čerpali z materiálů z oblasti Horácka a našeho regionu.

 

 

Webdesign Luboš Bureš, Webhosting zajišťuje ZERON, s.r.o.